مالدیو؛بهشت روی زمین

معرفی کشور مالدیو؛ تاریخچه، اقلیم و گردشگری

 

مالدیو یک مجمع الجزایر می باشد که از جزایر مرجانی و ۲۶ آبسنگ مرجانی طبیعی در اقیانوس هند تشکیل شده است. هیچ یک از جزایر مرجانی در جنوب و جنوب غربی هند ارتفاعی بالاتر از ۱٫۸ متر بالاتر از سطح دریا ندارد. از بین این جزایر تنها ۱۹۲ جزیره است که ۳۰۰۰۰۰ نفر ساکن دارد. بقیه جزایر خالی از سکنه بوده و تنها برای گردشگران جذاب می باشند. مالدیو در کنار دریا و ماسه و شن یک بهشت گرمسیری را به تصویر می کشد که هر لحظه بودن در آن شما را سرشار از لذت می کند.

 

مالدیو

 

مالدینو تا سال ۱۹۷۰ توسط گردشگران شناخته شده نبود. اقتصاد مالدیو حول گردشگری و ۲۸ درصد از تولید ناخالص داخلی و همچنین ۹۰ درصد از درآمد دولت ایالتی از گردشگری اداره می شود. با توجه به آنچه در تاریخ های اولیه نوشته شده است اولین بار مالدیو بعد از تبعید مادگها شاهزاده ویجایا به این مکان شناخته شده است.

از آن به بعد این سرزمین کم کم شکل گرفت و به رونق امروز رسید. بودیسم مذهب غالب بیشتر مردم مالدیو تا قرن ۱۲میلادی بوده است و اعتقاد بر این است که در آن زمان امپراتور آشوکا گسترش پیدا کرده است. معماری ها و نوشته ها و مجسمه ها در این دوره بیشترین پیشترفت خود را داشته اند به طوری که تاکنون آثار بسیاری از آن ها باقی مانده است. “ابن بطوطه” مسافر معروف مراکشی در قرن ۱۴ نوشته است که یک مراکشی به نام Abul Barakath اسلام را به این جزیره معرفی کرد. از آن پس یعنی سال ۱۱۵۳ اسلام به عنوان دین رسمی شناخته شد.

 

مالدیو

 

به جز سه مورد که مالدیو به عنوان یک کشور مستقل شناخته شد، این کشور معمولا تحت سلطه دیگر کشورها بوده است. طولانی ترین دوره آن تسلط توسط پرتغال بود که از قرن ۱۶ میلادی شروع شده و تا ۱۵ سال به طول انجامید. برای چهار ماه نیز امپراتوری هلندی در اواسط قرن ۱۷ حکومت این کشور را به دست گرفت. پس از آن در اواخز قرن ۱۹ میلادی مالدیو تحت حمایت بریتانیا از سال های ۱۸۸۷ تا ۱۹۶۵ درامد. بعد از کسب کامل استقلال از انگلیس در سال ۱۹۶۵، بالاخره مالدیو در سال ۱۹۶۸ به یک جمهوری تبدیل شد و تاکنون نیز یک جمهوری باقی مانده است.

برای اولین بار در سال ۱۹۶۸ ابراهیم نصر به عنوان اولین رئیس جمهور این کشور اعلام شد. در سال ۱۹۷۸ دوره های ۵ ساله برای ریاست جمهوری برگزار می شد تا اینکه در سال ۲۰۰۸ قانون اساسی اجازه داد که احزاب سیاسی مالدیو به دموکرات تغییر پیدا کنند. در آن سال نخستین انتخابات دموکراتیک ریاست جمهوری به پایان رسید و محمد نشید به عنوان اولین رئیس جمهور منتخب حزب برگزیده شد. با این حال نشید به خاطر تظاهرات پلیس و ارتش مجبور به استعفا شد و در سال ۱۰۱۲ به کار خود پایان داد. نهایتا انتخابات در سال ۲۰۱۳ توسط برادر ناتنی Gayoom  یعنی عبدالله یمین پیروز شد.

جزایر مالدیو با صخره های مرجانی محاصره شده اند. مساحت یکی از آن ها تنها ۲ کیلوتر مربع است و تقریبا ۱٫۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. در این جزیره تپه ها و کوه ها تماما از شن و ماسه های مرجانی تشکیل شده اند. دریاچه ها بیشتر کوچک و به شکل رودخانه می باشند اما دریاچه های باتلاق مانند هم در بین آن ها پیدا می شود. برخی از جزایر باتلاقی هستند. درحالی که دیگر جزایر از شن و ماسه تشکیل شده است و با جزر و مد تغییر شکل پیدا می کنند. خاک این جزایر بسیاری قلیایی بوده و عناصری مانند نیتروژن، پتاس، آهن و پتاسیم به مقدار خیلی کمی در آن موجود است. در نتیجه این خاک برای بسیاری از محصولات کشاورزی مناسب نیست.

 

اقلیم

 

مالدیو

 

مالدیو گرمسیری با تابش آفتاب مداوم و همیشگی و درجه حرارت ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. اگر چه رطوبت در این جزیره نسبتا بالا است اما نسیم دریا با به حرکت درآوردن هوا از گرمای آن می کاهد. جزایر مالدیو معمولا دارای دو فصل می باشند. یکی آب و هوای خشک که موسمی بوده و از شمال شرقی و جنوب غربی این جزایر شروع می شود و دیگری آب و هوای بارانی است که از آوریل تا اکتبر با افزایش بارش های به خصوص در ماه ژوئن تا آگوست شدت می گیرد. به طور متوسط میزان بارش سالانه ۲۵۴۰ میلی متر در شمال و ۳۸۱۰ میلی متر در جنوب است.

 

پوشش گیاهی مالدیو

 

درختان نارگیل نماد گیاهی گرمسیری مالدیو می باشند. برخی از گونه های گیاهی در جزایر خالی از سکنه متفاوت است. با توجه به نفوذ انسان ها به این جزایر باغ های کوچک موز، پاپایا و مرکبات هم توسط خود مردم ایجاد شده اند. درحالی که درختان نارگیل به طور طبیعی در این مناطق رشد می کنند. از طرفی جزایر خالی از سکنه در امتداد خط ساحلی برخی از بوته های مگو، BOSHI؛ مانگرو kuredi و kandū و البته نارگیل را در خود دارند.

 

مالدیو

 

ماهی ها

یکی از جنبه های جالب توجه مالدیو تنوع شگفت انگیز حیات دریایی آن است. در مجمع الجزایر مالدیو طیف گسترده ای از مرجان ها و بیش از ۲۰۰۰ گونه از ماهی اعم از ماهی های صخره ای رنگارنگ و کوسه ها، مارماهی ها، سفره ماهی ها و غیره یافت می شوند. این مکان حتی زیست گاه خوبی برای زندگی نهنگ ها می باشد. این جزیره اقلیم دریایی شبیه به اقیانوس هند دارد که در آن گونه های نادر ماهی هان تن، ماهی های آب شیرین و دیگر گونه های کوچک زندگی می کنند.

 

اگر به دنبال سفری رویایی هستید همین حالا هتل خود در مالدیو با چند کلیک ساده رزرو کنید (GoBooking.ir)

 

 

ترجمه اختصاصی GoBooking / برگرفته از maldives

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

پربازدیدترین مطالب

مونت کارلو ؛‌ اعیان نشین موناکو...

مونت کارلو یادی از گذشته پر زرق و برق این کشور را در ذهن تداعی می کند …

راهنمای سفر به واتیکان...

واتیکان یک دولت مستقل کوچک است. امروزه خانه پاپ و کلیسای پاپ را در شهر واتیکان نگه داری می کنند….

بالی؛ جزیره آرامش

سواحل جنوبی دارای شن و ماسه سفید است در حالی که سواحل شمال و غرب دارای شن و ماسه سفید و سیاه می باشد …

سفری رویایی به ایبیزا ؛ اسپانیا...

جالب است بدانید که ایبیزا تقریبا ۱۰ برابر منتهن وسعت دارد. شما در این شهر مناظر، تفریحات و …
  • کانال آپارات GoBooking
    تازه ترین ها